Středisko potravinové a materiální pomoci

Adresa Příborská 333, Frýdek-Místek Ukázat na mapě
Doba poskytování služby Po- Pá 7:00-15:00 (případně dle potřeby)
Kapacita
Mgr. Stanislav Mrózek Vedoucí střediska +420 733 142 414 s.mrozek@slezskadiakonie.cz
Andrzej Kraina Koordinátor projektu POMPO +420 734 177 911 koor.pp@slezskadiakonie.cz
Kamil Liška Koordinátor projektu +420 703 499 983 sphp.vedouci@slezskadiakonie.cz

Středisko potravinové a materiální pomoci poskytuje pomoc a podporu lidem v nepříznivé sociální situaci. Jedná se o seniory, rodiče samoživitelé, nízkopříjmové domácnosti, lidi bez domova, lidi se zdravotním znevýhodněním, lidi se závislostmi a další. V rámci pomoci zajišťuje středisko trvanlivé potraviny, čerstvé potraviny, hygienické potřeby, potřeby pro děti (postýlky, kočárky, lahvičky, monitory dechu, ohřívačky láhví i základní vybavení pro novorozence), domácí potřeby, školní potřeby pro děti, nábytek a ošacení. Veškerý materiál distribuuje prostřednictvím sociálních služeb, a to jak Slezské diakonie, tak jiných zapojených organizací (např. ADRA), prostřednictvím sociálních odborů magistrátů, a měst, prostřednictvím obecních úřadů, Úřadů práce, OSPODů, církví apod.

Cílem poskytované služby je zajistit a následně distribuovat potraviny, hygienické potřeby, nábytek, ošacení apod. lidem, kteří potřebují aktuálně v těchto oblastech pomoc.

Služba je určena pro všechny osoby, kteří se ocitli v nepříznivé životní situaci a potřebují toto nepříznivé období překlenout pomocí podpory v podobě dodávky potravin, hygienických potřeb, oblečení, školních potřeb, nábytku apod.

Každý příjemce potravinové a materiální pomoci se prokazuje platným potvrzením o potřebnosti vydaným například Úřadem práce, sociálním odborem, sociální službou. V případě, že se jedná o okamžitou potřebu zajištění pomoci, postačí, když se za příjemce zaručí důvěryhodná osoba z jeho okolí, která zná poměry a situaci příjemce (starosta obce, sociální pracovník terénní služby apod.).

Středisko potravinové a materiální pomoci rovněž podporuje akce a tábory určené dětem ze znevýhodněných rodin. Na tyto aktivity poskytuje občerstvení, nápoje a různé drobné cukrovinky.

Každého klienta vnímáme jako jedinečnou osobnost, služba vychází z individuálních potřeb klientů.

Zachování rovného přístupu

Každý klient má stejná práva a povinnosti, přistupujeme ke klientům bez známek diskriminace (např. příslušnost k národnostní menšině, náboženské vyznání apod.).

Respektující přístup

S klienty jednáme zdvořile a s důstojností, při řešení nepříznivé sociální situace respektujeme jejich rozhodnutí.

Důstojný přístup

Ke klientům přistupujeme citlivě a s ohledem na jejich aktuální životní situaci. Klienty vedeme k nezávislosti na službě a samostatnosti.

Středisko potravinové a materiální pomoci poskytuje pomoc a podporu lidem v nepříznivé sociální situaci. Jedná se o seniory, rodiče samoživitelé, nízkopříjmové domácnosti – jednotlivce, páry i rodiny s dětmi, lidi bez domova, lidi se zdravotním znevýhodněním, lidi se závislostmi a mnohé další potřebné. V rámci své činnosti poskytuje středisko následující pomoc:

• Potraviny (trvanlivé i k přímé spotřebě)
  • Hygienické potřeby (mýdlo, zubní pasty, kartáčky, prací prášky…)
  • Ošacení od dárců
  • Dětské potřeby (dětská hygiena, hračky, drobný nábytek, kočárky, postýlky, dětské postele…)
  • Školní potřeby
  • Nábytek od dárců
  • Domácí potřeby (nádobí, úklidové pomůcky a prostředky)

Jednou z aktivit Střediska potravinové a materiální pomoci je i Výdejna potravin, která je určena potřebným lidem z města Frýdek Místek a okolí. Výdejna je k dispozici každý všední den, přičemž lidé do Výdejny docházejí na základě písemného doporučení sociálního pracovníka služby, úřadu apod. Potraviny do Výdejny jsou sváženy každý všední den z místních supermarketů v rámci projektu Potravinové banky. Tyto potraviny, stejně jako pomoc z projektu POMPO, jsou následně přerozdělovány potřebným lidem a lidem v nouzi. Provoz Výdejny je každý všední den od 7:00 do 15:00 (případně se lze s pracovníky domluvit i na jiný čas).

Středisko potravinové a materiální pomoci se aktivně zapojuje do Krajských i Národních potravinových sbírek pořádaných Českou federací potravinových bank, z.s. Pracovníci střediska i dobrovolníci se zúčastňují přímo sběru darovaných potravin, hygienického a dětského zboží v obchodních řetězcích na území Moravskoslezského kraje.  Nasbírané zboží distribuuje středisko dále k potřebným lidem.

Neméně důležitým úkolem střediska je oslovování nových dárců z řad výrobních podniků, navazování spolupráce a získávání materiálů na sklady, ale i péče o stávající dárce.

V rámci našeho střediska spolupracujeme s Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR, Moravskoslezským krajem, městy a dalšími neziskovými organizacemi. V zahraničí spolupracujeme s organizacemi City mission a Eurodiaconia a s evropskými státy, které jsou zapojeny do projektu Potravinová a materiální pomoc nejchudším osobám. Jsme také členy Fondu evropské pomoci nejchudším osobám (FEAD). Tato služba je rovněž zapojena do projektu Potravinová a materiální pomoc nejchudším osobám III. (MPSV) a Podpora a činnost potravinových bank a dalších subjektů s humanitárním zaměřením.

Středisko potravinové a materiální pomoci

Moravskoslezský kraj