Program pro pěstounské rodiny

Adresa Pobočky v rámci Moravskoslezského kraje - Český Těšín, Třinec, Havířov, Frýdek Místek, Karviná Ukázat na mapě
Doba poskytování služby
Kapacita
Mgr. Ester Heczková vedoucí služby 730 547 947 pestouni.vedouci@slezskadiakonie.cz
Sociální sítě Instagram

Aktualita služby

Spolu to zvládneme!

Díky podpoře nadaci Terezy Maxové dětem můžeme zajistit ve školním roce 2023-2024 pravidelné doučování 12 dětem z náhradních rodin.

Posláním Programu pro pěstounské rodiny Slezské diakonie je podpora a provázení rodin při výkonu náhradní rodinné péče tak, aby děti v těchto rodinách měly odpovídající péči s ohledem na jejich potřeby, zájmy a původní rodinné a společenské prostředí.

Hlavním cílem Programu pro pěstounské rodiny je rodina, která buduje zdravou identitu dítěte v náhradní rodinné péči.

Klíčovým pro nás je, aby veškerá podpora pěstounských rodin byla individualizovaná, tedy „šitá na míru“ a přirozená, aby odpovídala skutečným potřebám pěstounských rodin a přitom co nejméně zasahovala do jejich přirozeného života.

Podpora pěstounské péče ze strany PPR směřuje k posílení tradičního modelu rodiny a vychází z křesťanských hodnot a etiky v souladu s hodnotami Slezské diakonie a Slezské církve evangelické a. v., která je jejím zřizovatelem.

Poskytujeme pomoc a poradenství dětem do 18 let, které to potřebují, a které se na nás obrátí. Naše služby a akce pak jsou určeny primárně pro děti vyrůstající v pěstounské péči a jejich pěstouny, příp. poručníky. Mezi naše klienty patří i pěstouni na dobu přechodnou. Dále nabízíme služby a podporu pro osvojitele (adoptivní rodiče). Osvětové aktivity a poradenství k náhradní rodinné péči  jsou otevřené veřejnosti v MSK.

Doprovázení

• Po uzavření dohody o výkonu pěstounské péče se Vám bude věnovat klíčový - sociální pracovník.
  • Setkání probíhá v domácnosti rodiny nebo na pobočce jednou za 2 měsíce, v případě potřeby samozřejmě častěji, kdykoliv to bude nutné.
  • Cílem doprovázení je všestranně podpořit jak pěstouny, tak dítě na jejich cestě životem.

Při práci s děti využíváme:

• metodu My Backpack, Kid skills
  • emoční karty
  • terapeutické pohádky
  • rozhovor
  • hry

Psychologická, terapeutická nebo jiná odborná pomoc

• Zprostředkujeme Vám např. setkání s psychologem, právníkem, terapeutem, mediátorem či jiným odborným pracovníkem.
  • Náklady na takovou pomoc uhradíme podle našeho platného ceníku.

Krátkodobá a celodenní péče

• Zajistíme celodenní péči o děti v rozsahu 14 dní /rok pro děti od 2 let.  Celodenní péči lze zajistit formou využití odlehčovacích aktivit PPR či jiných organizací (např. tábor jiné organizace, škola v přírodě apod.) či hlídání osobou blízkou.
  • Krátkodou péči poskytujeme v době mimořádných situací v rodině: jsou-li pěstouni uznáni za dočasně práce neschopné, v případě ošetřování či při úmrtí blízké osoby, při narození vlastního dítěte, při vyřizování nezbytných záležitostí na úřadech apod.
  • Náklady na takovou pomoc uhradíme podle našeho platného ceníku.

Podpora identity dítěte a jeho vztahu s biologickou rodinou

• Posytujeme pěstounům podporu v rozvíjení identity u svěřených dětí.
  • Podpora a rozvíjení identity může probíhat formou vytvoření tzv. knihy života, mapy vzpomínek, apod.
  • Podporujeme rodinu v kontaktu s biologickými rodiči dítěte a dalšími jemu blízkými osobami.
  • Pomáháme připravit a zajistit kontakt dítěte s rodinnými příslušníky a blízkými osobami tak, aby probíhal bezpečně pro všechny zúčastněné, především pro dítě. Nabízíme neutrální prostředí pro kontakt, asistenci, případně pomoc odborníka.

Vzdělávání

Každý pěstoun má ze zákona povinnost absolvovat 24 hodin vzdělávání za kalendářní rok.

JAKÉ FORMY VZDĚLÁVÁNÍ NABÍZÍME?

• kluby pro pěstouny
  • prezenční kurzy (3 až 4 hod.)
  • online kurzy
  • vícedenní vzdělávání (obvykle pá- so)
  • víkendové vzdělávací pobyty
  • individuální vzdělávání

Nabídka aktuálních kurzů

Ostatní služby

• doučování dětí
  • kluby pro děti (povídání na zajímavá témata, hry)
  • víkendové pobyty pro děti
  • možnost zapůjčení knih
  • pořádání akcí pro pěstounské rodiny
  • doprovázení mladých zletilých, kteří prošli náhradní péči (pěstounská péče, dětský domov)
  • podpora adoptivních rodin
  • terapeutické rodičovství - dlouhodobý výcvik pro pečující osoby

Program pro pěstounské rodiny

Pobočka Havířov, Ostrava

Adresa: Opletalova 4/607, Havířov Šumbark

Pobočka PPR Karviná, Orlová

Adresa: Masarykovo nám. 6, 733 01 Karviná-Fryštát, Kontakt na pracovníka: 605 205 208

Pobočka Třinec, Jablunkov

Adresa: Nám. Míru 551, Třinec 739 61

Pobočka Frýdek Místek

Adresa: Kostikovo nám. 646 738 01 Frýdek-Místek

Ing Bank nadace podporuje doučování dětí.
Nadace JT podporuje zvyšování kvality PPR - terapeutickou práci, vzdělávání pracovníků
MSK podporuje práci s náctiletými dětmi a mladými dospělými.