DUHOVÝ DŮM Ostrava, sociálně terapeutické dílny
Aktualita služby
Moravskoslezský kraj poskytl Slezské diakonii, středisku DUHOVÝ DŮM Ostrava v rámci
Programu na podporu zvýšení kvality sociálních služeb poskytovaných v Moravskoslezském
kraji na rok 2024 dotaci na realizaci projektu
"Klimatizace pro denní stacionář a sociálně terapeutické dílny v Duhovém domě"
Poslání služby
Posláním služby DUHOVÝ DŮM Ostrava, sociálně terapeutické dílny je podporovat osoby s mentálním, tělesným a kombinovaným postižením zejména v získání a upevnění pracovních a sociálních návyků a dovedností na základě jejich individuálních potřeb a tak i přispívat k jejich začlenění do společnosti a k smysluplnému a aktivnímu trávení času.
Video ze služeb střediska ke shlédnutí ZDE.
Cíle služby
Získání, upevnění a rozvoj pracovních a sociálních návyků, schopností a dovedností, které uživateli dají možnost se uplatnit na chráněném nebo otevřeném trhu práce.
Cílem služby je:
- Uživatel, který získává pracovní návyky a dovednosti a dále je rozvíjí.
- Uživatel, který již získané pracovní návyky a dovednosti upevňuje a snaží si je tak udržet.
- Uživatel, který získává sociální návyky a dovednosti a dále je rozvíjí.
- Uživatel, který již získané sociální návyky a dovednosti upevňuje a snaží si je tak udržet.
- Uživatel, který tráví čas smysluplně a aktivně.
- Uživatel, který rozvíjí své schopnosti a učí se dovednostem, které jsou pro běžného člověka rutinní.
- Uživatel, který je co nejvíce samostatný ve svém rozhodování, je nezávislý a soběstačný, zná svá práva a navazuje kontakty s lidmi (přirozené sociální vazby).
Cílová skupina
Služba je poskytována lidem s mentálním, tělesným a kombinovaným postižením ve věku 18 – 65 let, kteří ukončili povinnou školní docházku a neovládají takové dovednosti, které by jim umožnily uplatnit se v jejich samostatném životě a kteří nejsou v současné době vzhledem ke svému postižení umístitelní na otevřený ani chráněný trh práce, chtějí však trávit svůj čas smysluplně a aktivně, upevňovat a rozvíjet své schopnosti a zvyšovat svou soběstačnost.
Negativní vymezení cílové skupiny – komu nemůžeme služby sociálně terapeutických dílen poskytnout: ke stažení ZDE.
Zásady
Lidskost
Lidskost, jakožto láska k člověku se ve službě promítá hlavně v projevech empatie, ať už se jedná o empatii zaměstnanců vůči uživatelům, jejich opatrovníkům nebo zákonným zástupcům, či k vlastním kolegům.
Bezpečí
Bezpečí, a pocit bezpečí je zásadní pro pozitivní vývoj uživatelů, jejich svobodné projevy a eliminaci možných negativních hodnocení a předsudků okolí.
Partnerství
Partnerství je rovnocenný vztah mezi pracovníkem a uživatelem (případně jeho rodinou), kdy dochází ke spolupráci na základě vzájemné komunikace a projevech svobodné vůle. Takovéhoto stavu lze dosáhnout jen díky individuálnímu přístupu.
Odbornost
Odbornost pracovníků se promítá v jejich vzdělávání, které povinně dle zákona absolvují, ale také výměnou zkušeností a vzájemnými diskuzemi řešení problémů.
Křesťanské hodnoty
V rámci poskytované služby se v souladu s principy organizace uplatňují křesťanské hodnoty. V praxi se projevují tak, že pracovníci kladou důraz zejména na jedinečnost a originalitu každého člověka, pomoc každému potřebnému (dle stanovených pravidel a možností), osobní přístup.
Nabídka služeb
- Rozsah docházky je domluven v rámci sociálního šetření a dán jasně smlouvou (sjednaný časový rozsah poskytované sociální služby).
- Služba sociálně terapeutické dílny je uživatelům poskytována bezplatně, vyjma úkonu poskytnutí stravy a fakultativní činnosti (doprava uživatele).
- Rozsah jednotlivých úkonů, které služba poskytuje, jsou dány zákonem a pak konkrétně písemně (smlouvou) na základě předchozí domluvy žadatele (opatrovníka) a sociální pracovnice STD v rámci sociálního šetření na základě individuálních potřeb a přání uživatele a možností poskytovatele.
- Poslání a cíle služby jsou naplňovány prostřednictvím nácvikové dílny, arte dílny, košíkářské dílny, keramické dílny a dřevařsko-textilní dílny.
- V rámci všech dílen se kromě pracovních návyků a dovedností podporuje i udržení, upevnění a získání návyků a dovedností sociálních (komunikace, řešení každodenních problémů, rozvoj dovednosti mezilidských vztahů aj.), které jsou potřeba ve snaze uživatele se osamostatnit, začlenit do běžného života a k uplatnění na trhu práce.