RÚT Český Těšín, sociální rehabilitace
Aktualita služby
Poslání služby
Jsme RÚT Český Těšín, sociální rehabilitace, podporujeme lidi s mentálním postižením a lidi se zkušeností s duševním onemocněním v nalezení cesty, jak rozvinout nebo zachovat své dovednosti, které jim pomáhají žít pro ně spokojeným životem.
Cíle služby
Můžeme Vás podpořit:
- v rozvoji dovedností a schopností v oblastech, které považujete za důležité
- v nalezení svých přání a možností realizace svých cílů vedoucích ke spokojenému životu
- ve vlastním rozhodování a vyjadřování svého názoru
Cílová skupina
Službu poskytujeme lidem s mentálním postižením nebo lidem se zkušeností s duševním onemocněním, kteří se ocitli v nepříznivé sociální situaci, zároveň bydlí na území města Český Těšín a Chotěbuz, a jsou ve věku od 18 let bez omezení horní hranice věku.
Nepříznivá situace může vzniknout u člověka, který se v důsledku nepříznivého zdravotního stavu ocitá v některé z těchto situací:
- má neuspokojivé vztahy s okolím
- nemá finanční zabezpečení
- nemá jisté bydlení
- nemá zajištěnu zdravotnickou péči
- nemá náplň volného času, nerealizuje se
- nepečuje o sebe
- necítí se bezpečně, nevěří si
- nevyužívá běžné služby
a není schopen tyto situace samostatně řešit.
Zásady
Respekt
Respektujeme člověka jaký je, jeho zranitelnost. Nasloucháme jeho názorům a obavám.
Zaměření na člověka
Zajímáme se o životní příběh člověka, jeho přání, potřeby a silné stránky. Společně hledáme možnosti a zdroje, jak zvládat situace, které život přináší. Přistupujeme ke každému člověku individuálně.
Podpora zotavení
Zotavení chápeme jako způsob, jak žít spokojený a nadějeplný život přes všechna omezení způsobená nepříznivým zdravotním stavem, handicapem, psychickou krizí, nemocí.
Podpora nezávislého rozhodování
Člověk nemusí být nikdy zcela samostatný, přesto může vést plnohodnotný život. Podporujeme člověka v tom, aby rozhodoval sám za sebe, rozvíjel své schopnosti a dovednosti tak, aby měl možnost ovlivňovat svůj život.
Nabídka služeb
BYDLENÍ
- NÁCVIK vyhledávání informací a ujasňování si představy, hledání vhodného bydlení, porovnání nabídek s vlastním rozpočtem domácnosti, prohlídky bytu, vyřízení příspěvku/doplatku na bydlení, komunikace s pronajímatelem, nastavení osobního rozpočtu domácnosti, komunikace s dodavateli energií, řešení havarijních situací, výběru vybavení domácnosti, výběru zařízení a údržby spotřebičů, plánování
a využívání služeb, zajištění bezbariérové úpravy bydlení. - POSKYTNUTÍ doprovodu.
PRÁCE
- NÁCVIK vyjasňování představy o práci, orientace v nabídce, podmínkách
a požadavcích na povolání, vyhledávání nabídek práce, jednání na úřadu práce, vyřízení podpory v nezaměstnanosti, veřejné služby, hmotné nouze, orientace
v pracovních smlouvách, nástupu do práce, ukončení práce, komunikace
se zaměstnavatelem, zapracování, řešení mimořádných situací. - ZPROSTŘEDKOVÁNÍ pracovní rehabilitace.
- POSKYTNUTÍ poradenství v oblasti souběhu pobírání invalidního důchodu
se zaměstnáním, asistence na pracovišti, doprovodu.
UČENÍ SE
- NÁCVIK péče o blízké, rodičovských/rodinných kompetencí, práce s počítačem, telefonem, tabletem, vyjasňování si studijního zaměření, zahájení, průběhu
a ukončení celoživotního studia, vyjednávání podmínek studia, orientace
a pohyb/cestování v blízkém okolí. - POSKYTNUTÍ doprovodu.
VOLNÝ ČAS
- PODPORA při vytvoření představy o trávení volného času.
- NÁCVIK orientace v nabídce volnočasových aktivit, zajištění aktivity, komunikace
s organizátorem, orientace v možnostech a výkonu dobrovolnické služby, orientace v nabídce a zajištění vhodných pomůcek (kolo, brusle). - POSKYTNUTÍ doprovodu.
ZDRAVÍ
- PODPORA hledání zdrojů pomoci pro fyzické a duševní zdraví, všímavosti
k vlastnímu zdraví. - NÁCVIK orientace a využití nabídky zdravotní péče, dodržování léčebného režimu, objednávání/vyzvedávání léků, orientace v pravidelném využívání lékařské péče, zajištění zdravotního pojištění, vyřizování invalidního důchodu, příspěvku na péči, kompenzačních pomůcek, využívání zdravotních služeb.
- ZPROSTŘEDKOVÁNÍ krizové služby, záchranné služby, hospitalizace.
- POSKYTNUTÍ doprovodu.
PÉČE O SEBE
- PODPORA schopnosti vyhodnotit a zajistit si vlastní potřeby.
- NÁCVIK tréninku paměti, pozornosti, logického myšlení, úklidu domácnosti, vaření, nakupování, výběru a úpravy vhodného oblečení, péče o oblečení, organizování
a plánování dne, používání a servis elektrospotřebičů, vyřizování osobních záležitostí, orientace ve vlastních příjmech a výdajích. - POSKYTNUTÍ doprovodu.
VZTAHY
- NÁCVIK navazování nových vztahů, udržení/zlepšení stávajících vztahů, objasnění/upevnění rodinné pozice/ vazby, orientace ve vlastním rodinném systému, komunikace s okolím, využívání aplikací, sociálních sítí, vyhledávání/zapojování podpůrných osob.
- POSKYTNUTÍ doprovodu.
POCIT BEZPEČÍ
- PODPORA vztahu k sobě (sebevědomí, sebejistoty), k místu pobytu, vlastních postojů/hranic, hledání naděje, motivace, zdrojů pomoci, přijetí obav a vlastní zranitelnosti.
- NÁCVIK objasňování/upevňování životních rolí, řešení konfliktních situací, zvládání/přijetí krizových, náročných situací/stavů (krizové plánování),
- ZPROSTŘEDKOVÁNÍ služby (běžné, sociální).
- POSKYTNUTÍ doprovodu.
Kalendář akcí
Skupina Trénink mozku
Skupina probíhá pravidelně každé úterý od 13:30, ale můžete přicházet už od 13:00. Realizujeme cvičení na logiku, paměť, pozornost, prostorovou orientaci a porozumění textu, rozvíjíme slovní zásobu. Do skupiny je potřeba se předem přihlásit na tel. čísle: 734 682 282.