LYDIE Český Těšín, sociálně aktivizační služby
Poslání služby
Sociálně aktivizační služby LYDIE pomáhají rozvíjet a uplatnit dovednosti dětí a mladých dospělých se zdravotním postižením v jejich přirozeném prostředí. Služba se zaměřuje na člověka a jeho individuální potřeby.
Cíle služby
1. Člověk, který je v rámci svých možností co nejvíce soběstačný (péče o tělo, sebeobsluha)
2. Člověk, který dokáže uplatnit své schopnosti a dovednosti v přirozeném prostředí (rodina, škola, veřejně dostupné služby, kroužky, apod.)
3. Člověk, který dokáže řešit svou nepříznivou situaci a je zodpovědný za vlastní život (vyjádření vlastních potřeb a názorů, práva, povinnosti, vlastní zodpovědnost)
Cílová skupina
Děti a mladí dospělí od 4 do 18 let, kteří se z důvodu projevů chování nebo zdravotního postižení nacházejí v nepříznivé sociální situaci a mohou mít:
-
poruchy autistického spektra (např. Rettův syndrom, Aspergerův syndrom, dětský autismus apod.).
-
těžké poruchy komunikace - např. dysfázie, afázie, mutismus.
-
mentální postižení – snížené rozumové schopnosti
-
tělesné postižení – z důvodu opožděného nebo narušeného psychomotorického vývoje potřebují pomoc a podporu
-
kombinované postižení – výše jmenované postižení rovněž v kombinaci se smyslovým postižením pokud smyslové postižení není pro dítě určující (např. hluchota, slepota)
Zásady
Zaměření na člověka
Vycházíme z potřeb člověka a pomáháme mu v řešení jeho nepříznivé sociální situace.
Individuální přístup
Uplatňujeme individuální přístup ke každému člověku podle jeho potřeb, možností a schopností a podporujeme ho v jeho rozhodování.
Flexibilita
Pružně reagujeme na potřeby člověka a nastavujeme vhodný způsob poskytování služby (např. ambulantní a terénní forma).
Aktivní přístup člověka využívající službu
Podporujeme člověka ve využití vlastního potenciálu a vedeme jej k zodpovědnosti za vlastní život.
Nabídka služeb
Všechny základní činnosti jsou poskytovány dle nabídky sociálně aktivizačních služeb pro seniory a osoby se zdravotním postižením podle §66 zákona č. 108/2006Sb., o sociálních službách a rozsah jednotlivých úkonů je v souladu s §31 prováděcí vyhlášky č.505/2006Sb.
Základní činnosti
Zprostředkování kontaktu se společenským prostředím
- Prostřednictvím terénní formy služby podporujeme uplatňování získaných dovedností člověka v přirozeném prostředí (veřejně dostupné služby).
Sociálně terapeutické činnosti
- Sociálně aktivizační služby nabízí činnosti, jež vedou k udržení nebo rozvoji osobních a sociálních dovedností člověka a tím podporují jeho sociální začlenění do společnosti. Při práci s člověkem s poruchou autistického spektra (dále s PAS) pracují zaměstnanci mimo jiné také na základě principů O.T.A. terapie (Open therapy of autism).
Pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávaní záležitostí
- Spočívá v podpoře a respektu samostatného projevu člověka (verbálního i neverbálního), podpoře při hledání vhodného komunikačního systému (práce s metodami AAK). Klienti jsou seznamováni se svými právy a povinnostmi. Poskytnutí potřebného sociálního poradenství, pomoc při jednání s úřady, hledání dalších vhodných sociálních a návazných služeb.
Fakultativní činnosti
Fyzioterapie
- Feldenkraisova metoda (Funkční integrace, lekce uvědomění se skrze pohyb)
- Vojtova metoda
- Cvičení podle Mojžíšové
- Aplikace parafínu
- Elektrostimulace
- Motomed
- Cvičení na Therapy mastru